Schedule 2020/2021

Download and print our 2020/2021 schedule!

Not sure which classes are a good fit for your child? Check out our class placement guide!

MONDAY

STUDIO 1

4:30 Inter Lyrical A (CL)
5:30 Inter Ballet A (SE)
6:45 Cleaning 

7:00 Pre-Inter Acro (PM)

8:00 Finished

STUDIO 2

4:30 Junior 2/3 Tap (SE)

5:15 Junior 2/3 Hip Hop (Char)

6:00 Junior 2/3 Acro (PM)

6:45 Inter Tap (SE)

7:45 Inter Ballet B (SE)

9:00 Finished

STUDIO 3

4:30 Junior Hip Hop (Char)

5:15 Junior Acro (PM)

6:00 Pre-Inter 1 & 3 Hip Hop (Char)

6:45 Pre-Inter 1 Tap (Char)

7:30 Pre-Inter 3 Tap (Char)
8:15 Pre-Inter Hip Hop (Char)

8:00 Finished 

STUDIO 5

5:30 Inter Lyrical B (CL)

6:30 Cleaning

6:45 Pre-Inter 3 Lyrical (CL)

7:30 Cleaning

7:45 Pre-Inter 1 Lyrical (CL)

8:30 Finished

TUESDAY

STUDIO 1

4:30 Advanced 2 Ballet (CM)

5:30 Advanced 2 Jazz (CL)

6:30 Adv/Adv 2 Hip Hop (RL)

7:30 Advanced Jazz (CL)

8:30 Advanced Ballet (CM)

9:30 Finished

STUDIO 2

4:30 Inter 3 Ballet (CM)

5:30 Inter 3 Jazz (CM)

6:30 Inter 3/Pre-Adv Ballet (CM)

7:30 Inter 3/Pre-Adv Hip Hop (RL)

8:30 Pre-Adv Jazz (CL)

9:30 Finished

STUDIO 3

4:45 Pre-Jr Ballet & Jazz (JB) ages 5-6
5:45 Pre-Jr Tap (JB) ages 5-6
6:15 Cleaning
6:30 Junior 1/2 Ballet (JB) 
ages 7-9

7:30 Pre-Inter Ballet/Contemp (JB)

8:30 Finished 

STUDIO 5

4:30 Pre-Inter 3 Contemp (RL)

5:30 Inter Hip Hop (RL)
6:30 Inter Jazz (CL)

7:30 Inter Ballet (CM)
8:30 Finished

WEDNESDAY

STUDIO 1

4:30 Inter 3 Ballet (SK)

5:45 Inter 3 Contemp (SD)

6:45 Cleaning
7:00
Advanced Ballet (SK)

8:15 Advanced 2 Contemp (SD)

9:30 Finished

STUDIO 2

4:30 Pre-Inter 1 Acro/Barre (CM)
5:30 Pre-Inter 1 Jazz (CM)

6:30 Cleaning

6:45 Pre-Inter 3 Acro/Barre (CM)

7:45 Pre-Inter 3 Jazz (CM)

8:45 Finished

STUDIO 3

4:30 Budding Dancers (AS) 
5:00 Cleaning
5:15 Primary Tap (AS) 
ages 3-5

5:45 Primary Ballet&Jazz (AS) ages 4-5
6:30 Cleaning
6:45 Junior 2/3 Ballet (PM)
7:30 Junior 2/3 Jazz (PM)
8:15 Finished

STUDIO 5

4:45 Inter Contemp (SD)

5:45 Inter Ballet (SK)

6:45 Cleaning
7:00
Pre-Adv/Adv Contemp (SD)

8:15 Pre-Adv/Adv Ballet (SK)

9:30 Finished

THURSDAY

STUDIO 1

4:30 Junior Theatre (BJ)
5:15 Junior 3 Jazz (CM)

6:00 Junior 3 Ballet (SE)

6:45 Cleaning
7:00
Pre-Inter 1 Ballet (SE)

8:00 Pre-Inter Theatre (BJ) ages 10-12

8:45 Finished

STUDIO 2

5:15 Inter 3 - Adv Tap (BJ)
6:15 Junior Theatre (BJ) ages 6-9

7:00 Cleaning

7:15 Pre-Inter 3 Theatre (BJ) ages 11+

8:00 Pre-Inter 3 Ballet (BJ)

8:45 Finished 

STUDIO 3

4:30 Junior 1/2 Tap (AS)

5:15 Junior 1/2 Jazz (AS)

6:15 Junior 2 Jazz (AS)

7:00 Junior 2/3 Tap (AS)

7:45 Finished 

STUDIO 5

5:15 Junior 2 Ballet (SE)

6:00 Cleaning
6:15
Inter 3 Barre/Acro (CM)

7:15 Inter 3 Jazz (CM)

8:15 Finished 

FRIDAY

STUDIO 1

4:15 Adv 2/Adv Lyrical (CL)

5:30 Adv 2/Adv Ballet (KM & CM)

7:00 Cleaning

7:10 Inter 3 Ballet (KM & CM)

8:25 Inter 3 Lyrical (CL)

9:45 Finished

STUDIO 2

STUDIO 3

  

STUDIO 5

4:00 Adv 2 Ballet (KM & CM)

5:30 Adv 2 Lyrical (CL)

6:45 Cleaning

7:10 Pre-Adv Lyrical (CL)

8:25 Pre-Adv Ballet (KM & CM)

9:45 Finished

SATURDAY

STUDIO 1

9:00 Pre-Inter Ballet (JB)

10:00 Pre-Inter Jazz (JB)

10:45 Cleaning
11:00
Junior 2 Ballet (SE)

12:00 Junior 2 Jazz (PM)

12:45 Cleaning

1:00 Pre-Inter 1 Jazz (PM)

2:00 Pre-Inter 1 Ballet (JB)

3:00 Finished

STUDIO 2

9:15 Junior 2/3 Ballet (SE) ages 7-9

10:00 Junior 2/3 Jazz (PM) ages 7-9

10:45 Cleaning

11:00 Junior 3 Jazz (PM)

12:00 Junior 3 Ballet (SE)

12:45 Cleaning

1:00 Pre-Inter 3 Ballet (JB)

2:00 Pre-Inter 3 Jazz (PM)

3:00 Finished 

STUDIO 3

9:15 Junior 1/2 Jazz (PM) ages 5-7

10:00 Junior 1/2 Ballet (SE) ages 5-7

10:45 Cleaning

11:15 Prim. Ballet & Jazz (JB) ages 3-5

12:15 Primary Tap (JB) ages 3-5

12:45 Finished

STUDIO 5

9:00 Inter Barre/Acro (CM)

10:00 Inter Jazz (CM)

11:00 Cleaning

11:15 Adv 2 Barre/Acro (CM)

12:15 Adv 2 Jazz (CM)

1:15 Cleaning

1:30 Pre-Adv/Adv Barre/Acro (CM)

2:30 Pre-Adv/Adv Jazz (CM)

3:30 Finished 

How to Read Schedule

We have tried to schedule levels on the same day back to back to keep cohort groupings contained to same space.

Dancers are not permitted to have breaks in between classes on the same day.

All classes in black ink are geared towards Rec dancers. Year End recital performance to be determined.

Students in the intensive program are required to participate in all classes offered. The only exception is Inter to Adv level Tap. Levels are color coded.

Acro Program will be redesigned - students will remain on individual mat throughout the class. All mats will be disinfected before and after each use.

Max class sizes

Studio 5 - 12

Studio 1& 2 - 10

Studio 3 - 8

Minimum 7-8 dancers per class

Cleaning - See NEW studio policies for more information.

Note: Fees have increased due to extra cleaning measures and smaller teacher to student ratio.

Please consult Ms.Candice for level recommendation.

FACULTY

(AS) - Anna Steele        (BJ) - Brock Jellison        (CL) - Caralee Lamoureux        (Char) - Charlotte Lowe        (CM) - Candice Moseley        (JB) - Jae Boucher

(KM) - Katherine Mandolidis        (PM) - Paige Moseley        (RL) - Rachel Lowe        (SD) - Sarah Dolan        (SE) - Shianne Elliot        (SK) - Sheri Kanten

Studio Calendar 2020-21(based on 34-35 weeks of instruction)

Classes start Tuesday September 8 2020 and End Saturday June 19.

Studio closure(holiday) dates:

Thurs Oct. 8 - Tues Oct.13 - Thanksgiving

Mon Dec 21 - Sun Jan 3 - Christmas 

Tues Feb. 8 - Mon Feb 15 - Family Day

Tues March 30 - Mon April 5 - Easter

Wed May 19 - Tues May 25 - Victory Day

Note: If the studio is forced to close due to unforeseen circumstances, classes will be offered via Zoom OR made up at a later date.

Year End Recital in June TBD - dependent on enrollment, Theatre Availability and government regulations.

 

NEW!! Enrollment Options

Sessional and Yearly Classes

Student enrolled in regular classes(non-intensive program - classes in black ink) have the option of sessional or yearly programs.

Sessional: September to December(14 weeks Session 1) and Jan to June(21 weeks, Session 2)

Note: Monthly rates are increased by 15% when registering sessionally.

Session 1 (Sept to Dec) fees are due in full upon registration.  Session 2 fees are divided into 2 months - Jan to Mar due upon registration and April to June due April 1.

For Yearly Classes September & June fees are due upon registration and the remaining fees are due on the first of every month. SAVINGS of 15%

For fees and class recommendations please email adancec@shaw.ca

 

We realize families have various comfort levels due to Covid-19 therefore we want to assure you our clients that we here to help and accommodate as best we can.

- We have re-organized the studio to offer in studio instruction within smaller groups and have 2 designated private rooms for students to dance individually should they prefer or need to be isolated.

- We are set up to Zoom classes should students need to dance from home.  Depending on needs we are prepared to offer discounted rates should students want to do this for an entire session or year.

Note: Discounted rates and more than one month of Zoom is not an option for students enrolled in the Intensive program or classes, only classes offered in black ink.

Airborne Dance Centre

#202, 3400 - 14th Street NW

Calgary, Alberta T2K 1H9

Ph: 403-289-2811

E-mail: adancec@shaw.ca

Front Office Hours

September 4th - June 17th
 

Monday       

Tuesday      

Wednesday 

Thursday     

Saturday    

• 4:30 – 8:00 pm 
• 4:30 – 8:00 pm
• 4:30 – 6:30 pm
• 4:30 – 8:00 pm
• 9:00 am – 2:00 pm

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon